North Dakota Game and Fish Department recognizes volunteer hunter and archery education instructors – Grand Forks Herald

Posted: February 26, 2020 at 8:46 am


without comments

William Bahm, Almont, was recognized as hunter education instructor of the year, and Kevin Lech, Mandan, was named archery education instructor of the year. Dickinson resident Walter Turbiville was honored with a lifetime achievement award.

Thirty-year service awards: Dean Anderson, Grand Forks; Wayne Beyer, Wahpeton; Leonard Enander, Granville; Darwin Gebhardt, Lake Elmo, Minn.; Jerome Koenig, Steele; Jack Lalor, Lidgerwood; Charles Meikle, Spiritwood; David Nelson, Grand Forks; Gary Nilsson, Walhalla; David Urlacher, Belfield.

25 years: Curt Beattie, Hannaford; Jay Grover, Cooperstown; Vernon Laning, Bismarck; Eddy Larsen, Larimore; Rick Olson, Garrison; Joseph OMeara, Hankinson; Brad Pierce, Hatton; Paul Roeder, Milnor; Robert Sanden, Barney; William Titus, Lincoln; Charles Veith, Bismarck; Larry Viall, Epping; Gary Wald, Maddock; Mark Weyrauch, Ray.

20 years: Lynn Baltrusch, Fesseden; Darryl Duttenhefner, Menoken; Don Ferguson, Jamestown; Rhonda Ferguson, Jamestown; Sean Hagan, Walhalla; Donn Hancock, Emerado; Mitchell Kallias, Minot; Gary Knotts, Fargo; Lynn Lawler, Cando; Richard Liesener, Ray; Dale Marks, Ypsilanti; Marvin Neumiller, Washburn; Jerry Rekow, Ellendale; Thomas Rost, Devils Lake; Jerry Schroeder, Horace; Rickie Theurer, Mandan; Leonard Wysocki, Grafton.

15 years: Robert Bartz, Richardton; Mark Bitz, Bismarck; Steven Buchweitz, Munich; James Dusek, Grafton; Michael Erickson, Edgeley; Bradley Gregoire, Thompson; Karl Helland, Kathryn; Jonathan Hughes, Minot; Perry Johnson, Northwood; Jeff Kapaun, Valley City; Keith Kinneberg, Wahpeton; John Kron, Enderlin; Martin Marchello, Bismarck; Jean Oster, Ft. Ransom; Kent Reierson, Williston; David Sardelli, Hebron; Dallas Schmidt, Velva; Dan Spellerberg, Oakes; Joe Tuchscherer, Rugby; Gary Wilz, Killdeer.

10 years: Travis Anderson, Grand Forks; Damon Bosche, Medina; Matthew Deal, Grace City; Curt Decker, Dickinson; Kendon Faul, McClusky; Cassie Felber, Towner; Kevin Fire, Grand Forks; Jon Hanson, Bismarck; Kevin Harris, Watford City; Tammy Haugen, Dickinson; Connie Jorgenson, Devils Lake; Petrina Krenzel, Harvey; Michael Kroh, Surrey; Richard Lehmann, Towner; Kellen Leier, Bismarck; Jerry Lillis, Lincoln; Phil Mastrangelo, Mandan; Roger Norton, Kindred; Mike Redmond, Ray; Brian Schock, Dickinson; Antoine Smith, New Town; Paul Speral, Fargo; Lavern Vance, Ray.

Five years: Darcy Aberle, Williston; Wayne Bauer, Wishek; Lori Deal, Grace City; Donald Dick, Enderlin; Jason Forster, Lidgerwood; Don Frost, West Fargo; Alex Gunsch, Grand Forks; David Hammond, Abercrombie; Joel Johnson, Mooreton; Jon Johnson, Jamestown; Shannon Johnson, Fargo; Henry Juntunen, Bismarck; Leah Kessler, Glen Ullin; Melissa Klitzke, Devils Lake; Edward Krank, Gladstone; Nathan Neameyer, Rolla; Melanie Nelson, Harvey; Bruce Nielsen, Valley City; Eric Odegaard, West Fargo; Erin Odell, Belfield; John Perritt, Fargo; Eric Poitra, Dunseith; Carl Quam Jr., Tolna; Jason Sauer, Glen Ullin; Kori Schantz, Underwood; Kent Schimke, Ellendale; Kristofer Schmidt, Washburn; Daniel Sem, Minot; Earl Torgerson, Bismarck; Than Young, Napoleon; Andrew Zickur, Glenburn.

Two-years: John Arman, Bismarck; Austin Barnhart, Dickinson; Casey Bernard, Mandan; Charles Betts, Minot; Joel Bohm, Mohall; Lisa Buckhaus, Hankinson; Lynn Burgard, Bismarck; James Craigmile, Bismarck; Larry Derr, Glenburn; Michael Deville, Mandaree; Christopher Eng, Underwood; Seth Engelstad, Mooreton; Bernard Ficek, Dickinson; Patrick Gerving, Linton; Michael Goroski, Wahpeton; Paul Hamers, Napoleon; Kresta Hauge, Ray; Katrina Haugen, Minto; Isaac Hendrickson, Bisbee; Jesse Kalberer, Bismarck; Jeanette Kieper, Bismarck; Jayar Kindsvogel, Center; Trevor Larsen, Bowden; Orville Martinez, Halliday; Brian McKenna, Gwinner; Kali Metzger, Mandan; Chad Olson, Lisbon; Jordan Peterson, Minot; Steve Rehak, Williston; Monty Sailer, Hazen; Dan Schmidtke, Devils Lake; Robert Schock, Bismarck; Ethan Shulind, Grand Forks; Danielle Siverhus-Dinger, Oakes; Timothy Smith, Burlington; Michael Straus, West Fargo; Tim Straus, West Fargo; Renee Tomala, Bismarck; Gerald Wallace, Cushing, Wis., Susan Wallace, Cushing, Wis., Brian Ward, Hunter; Lori Wertz, Fargo.

Read the rest here:

North Dakota Game and Fish Department recognizes volunteer hunter and archery education instructors - Grand Forks Herald

Related Post

Written by admin |

February 26th, 2020 at 8:46 am

Posted in Jordan Peterson